maj 15

gięcie

Ja mam zwykla niebieska rure PE32 zakupiona w pobliskiej hurtowni hydraulicznej. Przywiezli na miejsce. Co do grubości ścianki rury niebieskiej PE32 to może być np. 2,4mm, ale niektórzy twierdzą, że wystarczy 2,0mm. Ja tam się chyba nie znam ale nigdy w życiu nie robiłem prób szczelności i wszystko OK. Jeśli gdzieś ciekło to zawsze poza samymi rurami w ziemi. Zwyczajnie nie chciało mi się. Jeśli ktoś oceni to jako brak profesjonalizmu – cóż począć. Nie i tyle. Pozwolę sobie na mały offtopic.
Czy moglibyście mi podpowiedzieć, klimatyzacja do biura szczególnie instalatorzy, którzy również wykonują odwierty jak energetycznie mogą wyglądać moje odwierty 2×100 metrów. Pierwsze 20m to żwir/piasek a potem non stop iły. Wody ni widu ni słychu. Pompa ok. 9kW OZC-6kW.
Nie zachęcam do ignorowania wytycznych, żeby było jasne, ale jeśli kto nie jest totalnym ignorantem technicznym i jest osobiście przy układaniu rur dolnego źródła, to chyba może sam ocenić ryzyko…
Fajnie, że nadal tu zaglądasz.
Dlaczego od razu “się chyba nie znam”? Może po prostu w hurtowni, w której się zaopatrujesz pracownicy traktują rury tak jak należy.
Gdy oglądałem kręgi rur PE w lokalnym składzie budowlanym trochę zaniepokoiła mnie liczba i głębokość rys na rurach. Oni je chyba zrzucają z samochodu na betonowe podłoże (i nie jest to gładki beton). Po zakupie od razu wziąłem się za testy szczelności (bom człek raczej ostrożny).
Raz miałem nieszczelny odwiert, ale spodziewałem się tego przy problemach z osadzaniem głowicy…
Aby przygotować rurę do testu szczelności, to można np. z jednej strony dać zaślepkę PE, a z drugiej – złączkę PE z gwintem zewnętrznym + zaślepkę mosiężną z gwintem wewnętrznym (jest płaska i ma cienką ściankę, jako uszczelnienie można dać do jej wnętrza O-ring), w której wiercisz odpowiedni otwór pod wentyl (wciskany w otwór) samochodowy i gotowe. Minimalny promień gięcia dla PE40 to 80cm (przy 20*C). Całkowita szerokość wykopu będzie zależna od opcji, którą wybierzesz:
1) Można ułożyć prosty odcinek przy spirali, wtedy wyjdzie min. 160cm.
2) Można ułożyć prosty odcinek w pewnej odległości od spirali (np. 50cm) i wtedy wyjdzie 210cm. W tym przypadku wzrośnie objętość gruntu, z którego czerpana będzie energia, ale wzrosną również koszty wykopu. Do obliczeń przyjmowałem opcje bliską nr 2.
Z tym, że planuje ułożyć spirale o średnicy ok 1,8 m. klimatyzator.eu
Czytając wątek widziałem, że ludziska “ładują” w grunt po 600,800 mb spiralnego w glinę.
To chyba przez to, że dość mocno zagęszczali te spiralę i pow. wykopu była np. 4x (2 x 20).
Czy nie lepiej dać tylko 2 pętle ale “rozciągnąć” te spiralę.
Ja tak właśnie chcę zrobić, proszę o opinie.
Rurę pompujesz do np. 2bar i po jakimś czasie sprawdzasz czy ciśnienie nie spadło.
Probe szczelnosci robi sie powietrzem.Moc grzewcza pompy 8,5 KW dla temperatur 0 / +35.
Przyjmuje (zawyżam), że potrzeba 7 KW z gruntu.
Mam glinę dość wilgotną a przyjmuje do obliczeń 25W/m2
(W okolicy planowanego DZ mam studnie gdzie woda utrzymuje się ok -1,6m pod terenem.)
„Książkowo” może być nawet 30 – 35W ale wolę brać niekorzystny wariant.
Potrzebuję -Pow. kolektora: 7 KW / 25W = 280 m2
przyjąłem że zrobię wykop 2 x 40 m i ułoże w nim ok “16 kółeczek”,
dzięki temu będą metrowe odległości pomiędzy “kółeczkami”.
Do tego dojdzie jeszcze odcinek liniowy 15m (x4) wzdłuż domu do kotłowni.
Teraz jak liczyłem pow kolektora:
Przyjąłem, że kolektor pobiera jeszcze po pół metra na boki czyli powierzchnia z której jest pobierane ciepło wynosi (3×40m ) x 2 pętle czyli 240 m2
Do tego dojdą 4 odcinki liniowe 15 m (dojście do kotłowni) , dla których przyjąłem że pobiera ciepło z 60 m2
Czyli razem z gruntu mam 300 m2
Wychodzi, że kolektor 2 x 200 m PE40 o pow. 300 m2 powinien wystarczyć.
Zgadza się?
Ja kupilem glikol propylenowy (jest nietoksyczny) i rozrobilem 1:4.To co zostalo z zalewania DZ mam w baniaczku i jak wystawilem pierwszej zimy na noc, to przy -18*C nie zamarzlo, wiec chyba OK.

Ja mam zwykla niebieska rure PE32 zakupiona w bobliskiej hurtowni hydraulicznej. Przywiezli na miejsce.Ludziska zakopywali PE32 w wykopie na 1m szerokim. Taki wykop dla srednio gesto ulozonej spirali z 200mb rury ma dugosc 40-45m.

Chyba moze byc problemem ulozenie spiralnie 200mb rury w wykopie 2×40m. Nie wiem czy Ci jej starczy na taka dlugosc. Musial by sie wypowiedzic ktos, kto ukladal w takiej konfiguracji.

Do obliczen wydajnosci kolektora dobiegu nie mieszaj.On ma swoj udzial, ale to traktuj jako drobny gratis. Bedzie “bezpieczniej”. Ludziska zakopywali PE32 w wykopie na 1m szerokim. Taki wykop dla srednio gesto ulozonej spirali z 200mb rury ma dugosc 40-45m.

Chyba moze byc problemem ulozenie spiralnie 200mb rury w wykopie 2×40m. Nie wiem czy Ci jej starczy na taka dlugosc. Musial by sie wypowiedzic ktos, kto ukladal w takiej konfiguracji.

Do obliczen wydajnosci kolektora dobiegu nie mieszaj.On ma swoj udzial, ale to traktuj jako drobny gratis. Bedzie “bezpieczniej”. A może lepiej 3×200m PE40. Ułożone tak, aby kółka stykały się lecz nie krzyżowały. W miejscu styku spięte opaskami.

Dla przykładu osiągi DZ w instalacji jednego z użytkowników:

PC 8kW (czas pracy ok. 1700h/sezon) Też tak sądzę. Nie wnikam jednak w powody takiego wyboru. Podałem to, aby RST mógł zobaczyć na jakie (mniej więcej) temperatury można liczyć przy kolektorze pracującym z takim, a nie innym obciążeniem. Informacja o temperaturach minimalnych jakie zapewnia dana konfiguracja jest (jak dla mnie) informacją kluczową. Z tego przykładu wychodzi ok 170 m2 pow. kolektora.

I rzeczywiście może to wystarczyć (na styk),

jeśli to wilgotna glina:

6KW / 0,035 = 171 m2

Ja myślę nad 2 pętlami bo w moim zakresie będzie DZ i doprowadzenie go do kotłowni i sądziłem, że łatwiej to załatwić czterema końcówkami PE 40 niż sześcioma. Choć teraz mam mętlik w głowie i rozważam 3 x 25 m.

Opory były by mniejsze to i COP większy

DZ 3×170m PE40 (spiralne)

Rowy:

Szer. 2,2m

Dług. 18m

Głęb. 1,8m

Minimalna zanotowana temperatura DZ 0/-3 Ja kładłem rurę PE40 w wykopie o szerokości około 1,5 – 1,7m. Kładliśmy w 3-4 osoby.

Najwygodniej jest chyba wtoczyć krążek do wykopu, pozostawiając kawałek rury o długości wystarczającej do kotłowni/studzienki.

Następnie jedna osoba trzyma krążek rur, rozsuwa, jedna pomaga a ostatnia osoba zapina spinki na kolejnych zwojach, łącząc je ze sobą tak, żeby się nie rozsuwały i nie “wstawały” z ziemi. Na koniec jak zostawało kilka zwojów w kręgu, to rozwijaliśmy rurę i kładliśmy obok w wykopie z powrotem w kierunku domu, do kotłowni. Szło to całkiem sprawnie, około pół godziny na jeden wykop 25mb. Z rurą PE32 szło by znacznie szybciej, bo bardziej giętka.

Rury możesz włożyć dowolną ilość do wykopu, od około 4m rury na metr bieżący wykopu do pewnie 12m rury na metr wykopu albo i więcej, zależy jak gęsto zwoje kładziesz.

5m rury na metr wykopu jest wtedy, gdy zwoje stykają się ze sobą. I chyba więcej za bardzo nie ma sensu, bo zysku z tego cieplnego praktycznie żadnego, za to większe opory tłoczenia, więcej glikolu i więcej rury.

Nie mam informacji o rodzaju gruntu. Musisz sobie zdawac sprawe o co ‘walczysz”, zeby nie marnowac czasu i energii przy budowie instalacji na tygodniowe rozwazania co i jak zrobic, zeby cos tam mikroskopijnie poprawic.

Dla przykladu: Jesli zamiast obiegowki DZ ktora bierze 100W uda Ci sie ogromnym wysilkiem zejsc do polowy tej mocy, to przy typowych warunkach pracy pompy oszczednosci energii beda na kwote troszke ponad 20 zl rocznie. To nie jest sprawa krytyczna. Jesli ma byc osiagnieta bezproblemowo – sprawa jasna. Jesli wymaga jakis karkolomnych zabiegow – lepiej policzyc czy sie kalkuluje.

Probe szczelnosci robi sie powietrzem. Nie umiem oszacować ile więcej zachodu będę miał z przejściem od gruntu do kotłowni jeśli dołożę jedną pętle.  Moje dolne żródło to 4 x 150 32 mm kolektor spiralny powierzchnia 350 m doprowadzone do studzienki od studzienki do domu 40 mm około 20 m pompa 7 kW

Chyba dużo więcej się nie narobię bo “dziurę” tak czy tak muszę zrobić.

Kwestia zagospodarowania działki. Muszę pomierzyć gdzie mogę “upchnąć” dodatkową pętle.

Mam trochę drzew, których nie chciałbym niszczyć i inne plany “ogrodniczo – rekreacyjne”.

Ja kupilem glikol propylenowy (jest nietoksyczny) i rozrobilem 1:4.To co zostalo z zalewania DZ mam w baniaczku i jak wystawilem pierwszej zimy na noc, to przy -18*C nie zamarzlo, wiec chyba OK.

komentarzy:
Komentarze są wyłączone