maj 15

zasobnik

Pytanie z innej beczki: czy stosował ktoś z pompą ciepła zasobnik CWU bez wężownicy?
Taki układ z zaworem trójdrożnym, przełączającym między CWU a CO podłogowym?
Woda z zasobnika CWU jest ogrzewana w takim układzie bezpośrednio w pompie ciepła, bez wężownicy. Ma ktoś tak u siebie?To po co ci zawór trójdrogowy? Skoro inne medium? Nie przełączasz wtedy wody kotłowej. Czyli najlepiej wybrać zasobnik z wężownicą lub dwupłaszczowy pionowy. A przy takiej samej powierzchni płaszcza co wężownicy (ok. 2 m2 do PCi 7kW), który lepszy: z wężownicą czy dwupłaszczowy? Po co mieszasz w uklad bufor? Chcesz szklem doopsko utrzec, wydaj okolo 3 tysi na zbiornik CWU dedykowany do Pc i bedzie ,,gicior” , juz Pyxis kombinowal ze zbiornikiem(do solarow) i doopsko sparzyl, ratowal sie przed taktowaniem podkrecajac Pc na wyjsciu o kilka stopni .
,,Jak cie stac na konia, to i na bat tez musi byc” Nie wiesz, to nie pisz. Nic nie “kombinowal”, tylko jak instalowalem swoja PCi, to galmetowskiej wersji MAXI dedykowanej do pomp ciepla jeszcze nie bylo, a na “baniak” za 6-7 tys to kasy nie mialem (zreszta za ta kase i teraz bym nie kupil). Jesli mial bym dobrana na styk 8-9 kW, to nawet na 55*C na skraplaczu i cieplym plaskim DZ dalo by rade na biwalntnym. Jedyna wada obecnego rozwiazania to uzywanie do CWU w 20% drogiego pradu na dogrzewanie, bo szkoda w tanim tak mocno sprezare uzjezdzac. Szkoda że to nie może być zwykły bufor z wężownicą do przepływowego ogrzewania wody, bo to by usunęło problem Legionelli. Z tego co wyczytalem na forum strefa oddzialywania rury GW to 0,5m
Mokry piasek ma 4x wieksza sprawnosc energetyczna niz suchy.
Mam pytanie za 100 pkt.
Dlaczego nikt z Was nie robi:
wykopu szerokosci 1m
uklada folii w wykopie wywinietej na brzegi wykopu
rur uklada po lewej i prawej stronie wykopu
w srodek wpuscic rure drenazowa / szczelna ( do przedyskutowania ) do podgrzewania ( np woda deszczowa bezposrednio z dachu )
zasypac 10cm piasku i na to 50cm ziemi
zawinac folie
ulozyc zapakowany w worki po smieciach twardy styropian
zasypac calkiem Mam nad czescia DZ drenaz rozsaczajacy z dachu. Nie wiem na ile to ma wplyw na regeneracje DZ.
Te 0,5m oddzialywania, to bardziej teoretycznie i obliczeniowo.Nie ma tu ostrej granicy. Przeplyw ciepla w gruncie jest na pewno na wieksze odleglosci. Nie ma sensu kabinowac z jakas sztuczna regeneracja DZ, bo to najczesciej bedzie jakis ulamek jego pojemnosci cieplnej. Najlepiej regeneruje je sloneczko (za pomoca deszczowki). Ja mam nieprzepuszczalną glinę, jak założyłem rurę drenażową z deszczówką, to mi wymywa w pewnym miejscu dziurę o średnicy pół metra i głębokości ponad metr. Czy coś to daje, tego nie wiem. Chciałem zapytać, jak głęboko macie zakopane kolektory spiralne/liniowe?
Ja chciałbym zakopać rurę PE40 na głębokości 3m – co o tym sądzicie – czy na tej głębokości będą jakieś problemy z regeneracją DZ? Domek na kurzej łapce (przyjechał parę lat temu z mazur w spadku, drewniany, nie związany z gruntem) — ma posłużyć jako noclegownia dla ekip budowlanych, a następnie ma zniknąć. Stoi tak a nie inaczej, bo wtedy jeszcze nie myślałem ani o budowie, ani tym bardziej o jamniku.
Brązowy = Szambo (które ma być przeniesione w prawy górny róg, obok bramy).
To co ma powstać to dom (na ławach) i basen ogrodowy (to prawdopodobnie jako oddzielna budowa, może później, niewykluczone że wcale nie powstanie) — ogólnie jaki jest koń każdy widzi.  PC absolutne maks. 8kW — pompa prawdopodobnie EkonTech. Tak, czytałem opinię jednej z “użytkowniczek”. Jednak Ekontech jako jedyny rzetelnie odpowiedział na moje pytania, ba, przesłał nawet nieodpłatnie schemat “reversu” hydrauliki na potrzeby grzania basenu i chłodzenia domu wodą lodową (gdy reszta producentów mnie zlała albo zbywała omijając pytania). Spiralnego GWC wychodzi ~130m z odstępem w pętli 3,7m oraz pomiędzy pętlami 4,1m przy 90cm rowie. Czyli te 5m średnio będzie między centrum spirali. Doprowadzenie bezpośrednie do “kotłowni”, bez studzienki. Grunt raczej ciężki, gliniasty, wody gruntowe wysoko. Planuję grzebać na ~1,5m.
1. Starczy tyle świńskiego jamnika?
2. Rozłożenie rury jest optymalne, czy może coś poprawić?
3. Jak ominę obecne szambo (nie chcę go zasypywać, chętnie bym je przeznaczył na deszczówkę) to coś się może tam “psuć”?
4. Najważniejsza kwestia. Kiedy robić GWC przez wzgląd na domek na kurzej łapce, który powinien się ostać jak najdłużej?
a) Całość wykopać po postawieniu domu i wykończeniu większości?
b) Lewą pętle na tip-top, środkową i prawą dopiero po postawieniu domu i wykończeniu większości?
c) Lewą pętle na tip-top, środkową i prawą wyciągnąć do momentu startu spirali i zostawić rury (i tu gdzie: na powietrzu, lekko pod gruntem?) by dokończyć po zakończeniu?
d) Zwinąć domek i zrobić całość na gotowca już przy fundamentach?
zalac woda
zrobic wskaznik napelnienia woda ( czy nie przecieka )
Zostaje więc w rozsądnej cenie tylko zasobnik CWU z wężownicą. Wężownica myślę, że do pompy 7kW o powierzchni min. 2m2. mam pytanko bo kto pyta to nie błądzi …
w którym miejscu należy umieścić czujnik temperatury powrotu do pc, ja mam powietrze woda, ale to raczej niema znaczenia jeśli chodzi o zastosowanie bufora, niestety nie mam takiej fajnej wężownicy tylko baniak obok ale i tak jest nawet ok
Bufo ma cztery miejsca ja podpiąłem do trzeciego od góry
Potrzebujesz osobnego skraplacza. Słaby pomysł, zakamieni się szybko wymiennik -drugi skraplacz.

Pytanie z innej beczki: czy stosował ktoś z pompą ciepła zasobnik CWU bez wężownicy?Taki układ z zaworem trójdrożnym, przełączającym między CWU a CO podłogowym? Woda z zasobnika CWU jest ogrzewana w takim układzie bezpośrednio w pompie ciepła, bez wężownicy. Ma ktoś tak u siebie?

komentarzy:
Komentarze są wyłączone